streda

notifikácie

Isté témy vždy visia vo vzduchu

foto:

Nedivadelné inšpirácie v divadle, symbolický jazyk či opakovanie tém ako prirodzený dôsledok kolektívneho uvažovania o svete. Vizuálny jazyk Laury Štorcelovej nie je vôbec konkrétny, no aj napriek tomu je veľmi jasne čitateľný a otvára dvere rôznym interpretáciám. Na festivale Dotyky a spojenia sa tento rok predstavila s inscenáciami Divadla Petra Mankoveckého Amatéri a Emily Divadla NUDE.

celý rozhovor si môžete prečítať alebo vypočuť tu.


Vytvorili sme si vlastný svet

foto: Braňo Konečný

Režisérka, dramaturgička a dramatička Mariana Luteránová spolupracuje s divadlami naprieč celým Slovenskom. Jej tvorba je skutočne rôznorodá, réžii sa venuje nielen v činohre, ale aj v dabingu a opere. Nie je preto prekvapivé, že výrazne hudobná je aj jej inscenácia Šeptuchy zo Spišského divadla.

celý rozhovor si môžete prečítať alebo vypočuť tu.

3… 2… 1…!

3. Troma slovami opíšte svoju inscenáciu
krv, kura, krutosť

2. Uveďte dve slová, ktoré opisujú váš vzťah k festivalu Dotyky a spojenia
som tu

1. Povedzte jedno slovo, ktoré vám napadne ako prvé, keď sa povie „divadlo“
láska

Lukáš Lipčák, režisér inscenácie Zabijak Joe

3. Troma slovami opíšte svoj pracovný deň v divadle
šťastie, kontakt, pocit naplnenia

2. Uveďte dve slová, ktoré opisujú váš vzťah k festivalu Dotyky a spojenia
únava, napätie

1. Povedzte jedno slovo, ktoré vám napadne ako prvé, keď sa povie „divadlo“
láska

Zuzana Minarovičová-Vladárová, uvádzačka

3. Troma slovami opíšte svoj pracovný deň v divadle
telefón, stres, zodpovednosť

2. Uveďte dve slová, ktoré opisujú váš vzťah k festivalu Dotyky a spojenia
práca, práca

1. Povedzte jedno slovo, ktoré vám napadne ako prvé, keď sa povie „divadlo“
diváci

Katarína Kučová, odborná referentka

hodnotenie dňa

Na dnešný deň som bol veľmi zvedavý, keďže počínajúc Čaute! cez Amatérov až po Šeptuchy, to všetko boli inscenácie, o ktorých som veľa počul. Musím ale povedať, že sa mi vo všetkých prípadoch naplnili moje očakávania len čiastočne. Všetky boli zaujímavé svojím konceptom, ale zároveň som pri každej našiel menšie či väčšie muchy a musel sa s nimi pasovať. V tomto zmysle to bolo celkom namáhavé.
Jakub Škorpil, divadelný kritik

Musím priznať, že úplne unesený nie som z ničoho. Ale možno má pravdu moja žena, ktorá vraví, že už som všetko videl a nemám do divadla radšej chodiť. Najviac ma zaujala inscenácia Šeptuchy, pretože mala aspoň určitú výstavbu. Bola zaujímavá najmä kombináciou dedinskej mystiky a irónie. Avšak v momentoch, keď irónia opadla a začalo to byť iba mysticky vážne, prestalo ma to trochu zaujímať a začal som si všímať iné veci – napríklad dlhé prestavby, že sa to spomaľuje a aj trpí prózou, z ktorej inscenácia vzišla. Celkovo mi však napriek tomu prišli dnes Šeptuchy najzaujímavejšie.
Karel Král, divadelný kritik

Druhý deň ponúkol niekoľko inscenácií rôznych tém a charakteru. Cez študentské predstavenia, ktoré divadelný svet, prirodzene, ešte len opatrne ohmatávajú, až po zrelé inscenácie, ktoré dokážu sebavedomo uchopiť a pomenovať problematiku (nielen) súčasnej spoločnosti. Pre krátkosť formátu spomeniem jednu. Deti v dramatizácii Daniela Majlinga a réžii Michala Vajdičku zo SND takou inscenáciou nepochybne sú. Neznesiteľne ľahkým spôsobom nám ukazujú, na akých krehkých pilieroch stojíme. Rozpadajúce sa rodinné vzťahy za tónov Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, nenaplnené sny, lásky, ambície, absencia dialógu, vôle vzájomne sa počúvať a pochopiť, paradoxy bytia či rôzne ľudské animozity mi miestami svojou tragikomickosťou pripomínali poetiku Čechova. A to asi nie je málo. Priala by som nám viac takýchto kultúrnych impulzov.
Roberta Chrťanská, študentská platforma

otázka dňa

Čo potrebuje divadelník, aby bol šťastný / divadelníčka,
aby bola šťastná?

Tamara Vajdíková (doktorandka): Ak by som mala odpovedať divadelnou terminológiou, citovala by som nitriansku Tisícročnú včelu: „Peniaze, peníze a peňeži.“Ale v skutočnosti si myslím, že potrebujú hlavne, aby ich neopúšťala tvorivosť a dobrí ľudia okolo. To ostatné sa už nejako vyrieši.

Soňa Jánošová (divadelná kritička): Slobodu, zázemie, pochybnosti a inšpiráciu.

Juraj Poliak (výtvarník): Divadelník, aby bol šťastný, potrebuje pekné projekty, dobrý rozpočet a tím skvelých ľudí.

Tomáš Pokorný (herec): Podporu. Buď od rodiny, aby umenie mohol vôbec za tie peniaze robiť, alebo od štátu, aby to mohol robiť pre tú rodinu.

Alžbeta Kutliaková (scénická a kostýmová výtvarníčka): Aby robil inscenácie, ktoré ho napĺňajú.

Filip Jekkel (herec): V prvom rade musí byť šťastný človek, potom môže byť aj šťastným tvorcom.

spojenie s divákmi

Amatéri, DPM

Pre mňa to bolo bizarné, a to najmä kvôli hre so svetlom a preto, že herci mali veľmi náhodné pozície. Kvôli tomu som niekedy aj strácal pozornosť a musel sa sústrediť, kde sa pohybujú. Ale v podstate paráda, veľmi sa mi to páčilo.
Jakub (lekár)

Páčilo sa mi, čo som videla. Nevedela som, čo mám od toho očakávať, najmä kvôli tej umelej inteligencii, ale boli to výkony na úrovni a odchádzam spokojná.
Jana (dôchodkyňa)

Veľmi príjemný zážitok. Inscenácia ma vtiahla do deja svojou aktuálnosťou. Páčilo sa mi, ako sa prelínali jednotlivé dejové línie a zároveň dokázali udržať pozornosť diváka.
Alžbeta (lekárka)

Šeptuchy, Spišské divadlo

Predstavenie Šeptuchy bolo pre mňa príjemné, no pomerne dlhé. Osobne by som to skrátila. Inak fajn, zaujala ma predovšetkým téma.
Dana (študentka)

Veľmi sa mi to páčilo. Bolo to pre mňa iné, zaujímavé, hlavne asi tou kultúrou z východu Slovenska. Ale neviem, či som všetkému úplne porozumela.
Katarína (ekonómka)

Často na kultúrne podujatia nechodím, dnes ma tu zavolala mama, no predstavenie ma veľmi zaujalo. Jediné, čo mi prekážalo, bola dĺžka.
Filip (študent)

kontakty
pokladnica
tel.: 043 422 22 12
tel.: 043 422 01 72
akreditačné stredisko
tel.: +421 905 267 648
k dispozícii od pondelka 24. 06. do nedele 30. 06.
festivalový Štáb
Monika Michnová
program
0905 366 664
Jakub Kotúč
propagácia
0904 042 904
Monika Ondrušová
médiá
0905 744 467
Andrej Agricola
Technické zabezpečenie
0917 655 471
Anna Sochorová
Organizačné zabezpečenie
0907 879 489
Katarína Kučová
ubytovanie
0905 880 811
Iveta Ollerová
sekretariát
0905 305 632
Simona Valková
kafé BREPT
0917 504 232
archív
'08 '23
Program minulých ročníkov, záznamy diskusií, fotogalérie a festivalový denník sú k dispozícii na odkazoch k jednotlivým ročníkom.