Pohybová inštalácia Ne-príbeh sa uskutoční od 17:00 do 18:00 vo foyeri Národného domu a od 18:00 do 19:00 v exteriéri pred Štúdiom SKD.
Tanečné telo považujeme za nositeľa určitého významu. Či už vedome alebo nevedome, zakaždým sa pokúšame dešifrovať jeho pózy, pohybové väzby, hľadať príbeh. Dokážeme sa od toho všetkého oslobodiť? V pohybovej inštalácii Ne-príbeh sa tvorcovia pokúšajú vymaniť telo z interpretačných rámcov. Dianie na poli slovenskej kultúry v uplynulých mesiacoch však ukázalo, že to možno nemá zmysel. Tanečné telo bude vždy súčasťou širšieho kontextu a jeho gesto, hoc aj obyčajný pád, môže zatriasť spoločnosťou. Príďte sa pozrieť na Ne-príbeh, ktorý sa v apríli stal základom konceptu 24-hodinovej protestnej performancie pred Ministerstvom kultúry SR. Padajúce telá sa v nej stali metaforou vyčerpaných kultúrnych pracovníčok a pracovníkov, ale aj deštrukcie kultúrnych inštitúcií. Dokedy vydržíme vzdorovať? A čo sa stane, ak sa už nebudeme vedieť postaviť?
Koncept a choreografia: Juraj Korec
Koncept a dramaturgia: Michaela Hučko Pašteková
Choreografia a performancia: Alexandra Mireková, Viktória Malá, Alica Šaling
Produkcia: Martin Krištof/Skrzprst, o.z.
Nezriaďované divadlá na Slovensku sa rozhodli spojiť a reagovať na aktuálnu situáciu v kultúre.
Asociácia slovenských nezriaďovaných divadiel (ASND) vzniká v rokoch 2024/25, ktoré sa nesú v znamení turbulentných zmien, keď nezriaďované divadlá potrebujú svoju sieťovú organizáciu, ktorá bude reprezentovať a hájiť ich záujmy. V Martine počas festivalu Dotyky a spojenia sa bude konať štvrté pracovné stretnutie zástupcov/zástupkýň nezávislých divadiel. Program podujatia, ktoré organizačne zastreší zoskupenie Slzy Janka Borodáča, tvorí zadefinovanie úloh vznikajúcej organizácie, prediskutovanie legislatívnych štruktúr a podmienok registrácie, prednáška zastupiteľstva českej Asociácie nezávislých divadiel o jej doterajšom fungovaní v ČR a prezentácia vizuálnej identity, webu a sociálnych sietí ASND.
Záverečná diskusia o festivale a festivalových inscenáciách v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín (STVR).
S redaktorkou Rádia Devín Zuzanou Golianovou budú diskutovať:
Program pre celú rodinu, od menších detí až po rodičov a starých rodičov. Daniel Hevier rozpráva príbehy, spieva svoje piesne, odpovedá na otázky a dokonca rapuje. K blížiacej sa sedemdesiatke pripravil 70 minút naplnených humorom, smiechom a tvorivosťou.
Daniel Hevier je spisovateľ, básnik, rozprávkár, textár piesní, výtvarník, divadeník a veľký inšpirátor detí.
Performatívne čítanie.
Človek je rozhovorom. Rozhovorom so svetom, s bytím, s prírodou, so sebou samým a s druhými. Aj text Dcéry, matky a iné je rozhovorom. Vznikol na základe audiorozhovorov so ženami rôzneho veku. Rozprávali o ženstve, o materskej (otcovskej) láske a neláske, o materstve a tvorbe, o práci a čase, o osamelosti a šťastí. Podobnosť postáv s reálnymi osobami nie je náhodná a môže byť liečivá.
Súčasťou vstupenky na performatívne čítanie je aj možnosť navštíviť jednotlivé výstavy v Turčianskej galérii v Martine.
Zuzana Palenčíková je dramaturgička. Študovala kulturológiu na FF UK a divadelnú vedu na VŠMU v Bratislave. Od roku 2009 pracuje ako dramaturgička v Mestskom divadle Žilina. Vo svojej autorskej tvorbe prevažne vychádza z montáže autentických textov do jedného javiskového tvaru. V roku 2009 bola spoluautorkou textu a konceptu k inscenácii A budeme si šepkať (s Kamilom Žiškom, SKD Martin), ktorý získal ocenenie Dosky 2009 v kategórii Objav sezóny. Pre Mestské divadlo napísala text Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome, ktorý naštudoval Rastislav Ballek a je spoluautorkou libreta Vojna. Mier. (s Eduardom Kudláčom). Popri dramaturgii a autorskej tvorbe sa venuje aj mediálnej podpore a redakčnej práci.