Divadlo Jána Palárika Trnava

20. 06. / 19:00 – 21:30 / Národný dom / Otvorenie festivalu

Predstaviteľ najmladšej generácie divadelných tvorcov Matúš Bachynec už v absolventskej inscenácii na VŠMU Všetko za národ (alebo Apple pie) ukázal, že vie umne pracovať s odkazmi slovenskej klasiky. V Ťapákovcoch opäť prejavil aktualizačný cit pre kritické tóny i humor Timravinej prózy. Inscenácia trnavského divadla prenáša ťapákovskú náturu bližšie k súčasnosti a v typickej zatuchnutej izbici nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti.

Božena Slančíková-Timrava / Ondrej Šulaj: Ťapákovci

úprava, dramaturgia: Lucia Mihálová
scéna: Ján Husár
kostýmy: Peter Čanecký
hudba: Daniel Fischer
úprava, réžia: Matúš Bachynec

hrajú:
Tomáš Vravník
Kristína Tóthová
Martin Križan
Ingrida Baginová
Miroslav Beňuš
Silvia Holečková
Marta Maťová
Martin Kochan
Jozef Bujdák
Petra Blesáková
Vladimír Jedľovský
Tatiana Kulíšková

Premiéra: 18. 2. 2017

Matúš Bachynec vyštudoval réžiu na VŠMU v Bratislave. Počas štúdia inscenoval súčasnú svetovú drámu, slovenskú aj českú klasiku, a tiež vlastné dramatizácie. Jeho inscenácie reprezentovali VŠMU na viacerých divadelných festivaloch. Ako režisér spolupracoval na dokumentárnej inscenácii Natálka, ktorú v cykle Stop extrémizmu uviedlo SND.

Réžia sa vyznačuje desiatkami nápadov a nenápadných detailov, ktoré výborne dotvárajú atmosféru i výpoveď o (ne)všednej rodine. (...) K dotvoreniu až klaustrofóbnej nálady režisérovi výrazne pomohla scénografia Jána Husára. (...) Bachynec sa už v predošlých projektoch prezentoval ako režisér s citom pre formovanie hereckého výrazu. V Ťapákovcoch sa nesústredil len na hlavné úlohy, ale herci aj v menších rolách dokážu drobnými nuansami presne pomenovať polaritu i tému postáv.

Karol Mišovic: Akí včera, takí aj dnes. In: Pravda, 23. 2. 2017

Kombinácia zručnej textovej úpravy, viacerých funkčných režijných nápadov, výstižného výtvarného riešenia, hravej hudby a sústredeného herectva robí z trnavských Ťapákovcov aktuálne a remeselne silné divadlo.

Martina Mašlárová: Ťapákovci. In: .týždeň, 27. 2. 2017


- po predstavení diskusia tvorcov s divákmi

Pre divákov od 15 rokov.

Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika