Mestské divadlo Žilina

24. 06. / 16:00 – 17:30 / Štúdio

Text jedného z najrešpektovanejších autorov súčasnej ruskej drámy spája niekoľko osudov v jeden večer. Obyčajní ľudia, opantaní chvíľou slobody a pravdy, prežívajú v alkoholickom opojení momenty, ktoré posúvajú hranice a menia ich životy. Na dne pohárika sa ukrýva tá najzákladnejšia túžba. Túžba po láske, pravde, po niečom ozajstnom a intenzívnom. Hra Opití je jedinečným a odvážnym pokusom pozrieť sa na človeka v momente, keď sa cíti zraniteľne a božsky zároveň. Autor sa pohráva s myšlienkou, že Boh sa prihovára k svetu cez tých, ktorí sú opití.

Ivan Vyrypajev: Opití

preklad: Romana Maliti
dramaturgia: Lenka Garajová
scéna a kostýmy: Eva Kudláčová-Rácová
hudba: Martin Burlas
réžia: Eduard Kudláč

hrajú:

Erika Havasi
Boris Zachar
Barbora Švidraňová
Lucia Jašková
Peter Oszlík
Ján Dobrík
Ivana Kubáčková
Braňo Bačo
Kristína Sihelská
Matúš Kvietik
Michal Režný
Iveta Pagáčová

Eduard Kudláč (1972) vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave a v Sofii. V roku 1997 získal ocenenie Dosky v kategórii Objav sezóny. Je umeleckým šéfom Mestského divadla Žilina. Ako režisér spolupracoval s SKD Martin, Štátnym divadlom Košice, Divadlom Alexandra Duchnoviča v Prešove, Slovenským národným divadlom i Národným divadlom v Prahe. 

Réžia skutočne podporila živosť jednotlivých výstupov, v ktorých vládne najmä herecký komponent. Jeho nepreexponovaný, ale v žiadnom prípade nie statický prejav. Kým v predošlých Kudláčových réžiách bol absolútne priznaný minimalizmus všetkých zložiek, v Opitých vidíme situácie kolorované už realistickejším, aj keď stále minimalizovaným tónom. Súčasne sa všetkých dvanásť výkonov vyznačuje rovnocennou hereckou úrovňou. Herci nielenže dokážu živo reagovať na vzniknutú situáciu, ale vedia zrozumiteľne artikulovať i filozofickú rovinu textu.

Karol Mišovic: Boh sa prihovára cez opitých. In: www.mloki.sk

Premiéra: 5. 10. 2014

Pre divákov od 18 rokov.

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

VSTUPNÉ 9€ - OBJEDNAŤ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika