Ukončenie festivalu

Štátne divadlo Košice

27. 06. / 17:30 – 19:45 / Národný dom

Každé mesto má svoju históriu a biele miesta v nej. Arnošt Goldflam napísal špeciálne pre košické divadlo slovenskú adaptáciu svojej hry Doma u Hitlerovcov (z Hitlerových kuchyne) -fikciu, ktorá sa s groteskným humorom vracia k téme druhej svetovej vojny. Vážne témy a odkazy na vojnové hrôzy sa v tomto politickom kabarete prepletajú s intímnymi príbehmi a úvahami nad stavom sveta v kuchyni Adolfa Hitlera a Evy Braunovej. Tvorcovia inscenácie sa na najdesivejšie udalosti 20. storočia pozreli pohľadom plným irónie, cynického humoru a satiry.

Arnošt Goldflam: Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne

preklad: Maria Fekar Jenčíková
dramaturgia: Miriam Kičiňová
scéna a kostýmy: Ján Kocman
pohybová spolupráca: Peter Vaco
réžia: Hana Mikolášková

hrajú:
Stanislav Pitoňák
Tatiana Poláková
Henrieta Kecerová
Dušan Kraus
Peter Cibula
František Balog
Peter Čižmár
Gabriel Grac
Peter Borza

Hana Mikolášková (1980) je režisérka, scenáristka, dramaturgička, umelecká šéfka divadla v Zlíne a saxofonistka. Spolupracuje s viacerými českými divadelnými scénami, je autorkou scenárov a adaptácií. Okrem divadelnej práce sa realizuje aj v rôznych hudobných projektoch.

Neľahkej roly Hitlera sa ujal Stanislav Pitoňák, ktorý si s ním výborne poradil. Dokázal pôsobiť vtipne aj autoritatívne a bolo vidieť, že príprave venoval veľa práce. (...) Odpozeral tak množstvo gest, grimás a celkovej rétoriky spojenej s vodcom. Hra chvíľami pôsobila ako kabaret – jej súčasťou boli hudobné vsuvky a prvý rad bol VIP - diváci sedeli pri kaviarenských stolíkoch a zaslúžili si aj pohár vína. Za interakciu s publikom rozhodne palec hore.

Jana Vlčková: Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. In: www.kultura21.cz

Premiéra: 20. 2. 2015

Po predstavení diskusia tvorcov s divákmi.

VSTUPNÉ 9€/8€ - VYPREDANÉ


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika